Pszczyna, Spotkania z Przygodą

„Pszczyńskie Spotkania z Przygodą” odbędą się w dniach 12-14 kwietnia w Pszczyńskim Centrum Kultury. W ciągu trzech dni odbędzie się cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, którym bliska jest przygoda. Wśród zaproszonych gości będą Krzysztof Starnawski, Adam Pustelnik, Tomasz Cichocki, Ryszard Pawłowski. W ramach projekcji filmów wyświetlone zostaną m.in. filmy górskie i żeglarskie. Patronat nad imprezą objął burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

 

 

PEŁNY PROGRAM IMPREZY

 

Piątek, 12.04.2013


PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
godz. 16:00 – 18:00 „Reel Rock 2012” (rok 2012, czas 1:50)
Ciężko, ciężko (The Dura dura)
„Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt.”

SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 18:00 MATEUSZ ANDRUSIAK – „Podróż za jeden uśmiech (czyli prawie za darmo)”.
„Przygotowania do tej wyprawy trwały niemal trzy lata. Opłaciło się? Całkiem dosłownie. W 2010 roku Mateusz Andrusiak i Agnieszka Szymanek wyruszyli w drogę, mając ze sobą paszporty, luźne i niezbyt ciężki plecaki oraz kamerę. Autostopem dotarli z Rybnika na Gibraltar, tam złapali jacht i popłynęli na Wyspy Kanaryjskie. Ostatnim etapem wyprawy był rejs z Gwadelupy przez Azory na Maltę.”

godz. 18:45 AGNIESZKA GRUDOWSKA – „Rak’n’rolling – na Zwrotnik Raka!”
„Celem podróży „na Zwrotnik Raka” było symboliczne przejechanie na rowerach Zwrotnika Raka.
Ekipa raknrolligowców wyruszyła z Warszawy 12 października 2012 roku i przez 2,5 miesiąca sztafeta pokonała ponad 5000 kilometrową trasę przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Maroko i Saharę Zachodnią. Uczestnicy ostatniego etapu dotarli na Zwrotnik Raka 27 grudnia2012 roku. W ten sposób fundacja Rak’n’Roll po raz kolejny pokazała, że to co wydaje się niemożliwe – jest do zrobienia, że raka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka.
Wyprawę wymyślił i zorganizowały doświadczone rowerzystki Agnieszka Grudowska, Eliza Czyżewska a w projekcie wzięło udział 30 osób, w tym 5 podopiecznych Fundacji, którzy wygrali już swoją walkę z rakiem.”

godz. 19:30 PRZERWA

godz. 19:40 Adam Pustelnik –gwiazda wieczoru. „Ambicja i inne nieszczęścia”


Sobota, 13.04.2013


PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów żeglarskich
godz. 13:30 - „Wyprawa Śmiały” (rok 1966, czas 0:50)
- „Berserk” (rok 2000, czas 0:51)
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
godz. 15:30 – „Vertical Sailing Greenland” (czas 0:58)
- „Deklaracja Nieśmiertelności” (czas 0:29)

SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 17:00 AGNIESZKA SIEJKA, KATARZYNA SIEKIERZYŃSKA, EWA GREWLING - „Przez Arktykę w różowych rękawiczkach”
„Trzy kobiety, po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem podobnie. Nasze życie skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonaliśmy zaplanowaną trasę, pokonaliśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości, stanęliśmy na szczycie. Ważna była droga a nie cel”.

godz. 17:45 PIOTR KURYŁO – „Biegiem dookoła świata”. Laureat Kolosa 2011 w kategorii „Wyczyn roku”.
„Jest zbyt skromny, by samemu przebić się do >głównego nurtu<. Choć jak najbardziej ma się czym pochwalić. Piotr Kuryło bowiem – uwaga! – obiegł świat dookoła. Nie inaczej. Pokonanie trasy zajęło mu dokładnie rok.
Wystartował z Augustowa, by przez całą Europę dotrzeć do Portugalii. W Lizbonie wsiadł w samolot i wylądował w Nowym Jorku, a następnie, niczym Forrest Gump, biegnąc, przemierzył wszerz Stany Zjednoczone – od oceanu do oceanu.”

godz. 18:30 PRZERWA

godz. 18:45 JULIA LACHOWICZ – „I ty możesz zdobyć sześciotysięcznik. Czyli jak zorganizować podróż w Himalaje za niewielkie pieniądze.”
„Istnieje sporo nieporozumień, które pojawiają się za każdym razem, gdy wypowiadane jest słowo„Himalaje”. Po pierwsze wielu się wydaje, że chodzić po nich można tylko w Nepalu. Że właśnie tam jest trekkingowa mekka. A przecież najlepsze trasy dla amatorów (w podwójnym znaczeniu tego słowa) są w Indiach. Drugi mit: tam wybierają się tylko wyczynowcy, którzy zęby zjedli na wspinaniu się po Alpach, Andach, Pamirze i Pirenejach. A tak naprawdę wiele tras dostępnych jest dla "normalnych" ludzi. Wystarczy, że jest się w formie i w góry chodzi się w miarę regularnie. Trzecie nieporozumienie: że Himalaje to tylko Mount Everest i inne ośmiotysięczniki. Że tam niższych szczytów się nie uświadczy. Co najwyżej można się wybrać na słynne (i kosztowne!) trekkingi wokół Annapurny czy pod bazę Czomolungmy. I popatrzeć na giganty z dołu. Nieprawda! Nie dość, że wiele szczytów jest tu znacznie niższych, to jeszcze można je zdobywać za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko znać kilka podróżniczych trików.”

godz. 19:30 KPT. TOMASZ CICHOCKI – gwiazda wieczoru. „Rejs dookoła świata”.


Niedziela, 14.04.2013


PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów żeglarskich
godz. 12:00 – „Na głęboką wodę” (rok 2006, czas 1:30)
- „ Morze Twoimi oczami” (rok 2010, czas 0:25)
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju

godz. 14:30 – „Sztuka wolności” (czas 1:10)
- „Echoes” (czas 0:18)

SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 16:00 ALEKSANDRA NIKIEL – „ Zmierzając do Shangri-La. W dwa lata dookoła Azji”.
„Pomysł był prosty: dwoje ludzi zostawia swoje dotychczasowe życie i rusza w podróż, by objechać największy kontynent Ziemi. Dają sobie na to dwa lata, mają niewielki budżet i wiarę, że odrobina szczęścia wystarczy. Mają też nadzieję, że, gdy szczęścia będą mieli więcej niż odrobinę, uda im się dotrzeć do Shangri-La, legendarnej krainy, położonej jakoby w którejś z dolin Himalajów Tybetu”.

godz. 16:45 ADRIAN KRYSTIFIŃSKI – „Moja Panamericana (autorska wersja)”
„ 10 tys. Km na starym rowerze z plecakiem na bagażniku (z Belem do Ushuaia), nieco mniej autostopem po opustoszałej Ruta 40 (części drogi z Ushuaia do Santiago de Chile), następnie chińskim motorem do Meridy w Wenezueli.
I jeszcze – w ramach przerwy – łodzią z Nuevo Rocafuerte w Ekwadorze do Nauta w Peru, nieopodal Iquitos. Nawet przy maksimum dobrej woli, nie wygląda to jak podręcznikowa Panamerica.”

godz. 17:30 ANNA JANIK, MARTA SZIŁAJTIS-OBIEGŁO - " EKSPEDYCJA ZEW PÓŁNOCY – pierwszy polski rejs jachtem dookoła Skandynawii ukończony w jednym sezonie, bez składania masztu".
„Główny cel projektu to zatoczenie jachtem pod polską banderą pełnej pętli wokół półwyspu Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych Federacji Rosyjskiej be zdemontowania masztu. Poza wyczynem stricte sportowym mieliśmy nadzieję zwrócić uwagę szczególnie na mało uczęszczany, a ważny dla Polaków fragment wód rosyjskich – Kanał Białomorski i rejon Wysp Sołowieckich oraz tragiczne historie naszych rodaków z tym związane. Start w Portugalii, finał 6 miesięcy później w Trójmieście.
Trasa rejsu to ponad 9 tysięcy mil morskich. Odwiedziliśmy łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowaliśmy przez 5 mórz.”

godz. 18:30 PRZERWA

godz. 18:45 RYSZARD PAWŁOWSKI – gwiazda wieczoru. „Czterdzieści lat w górach”.
Opowie o swojej długiej, barwnej i pełnej emocjonujących momentów wspinaczkowej karierze. Nie zabraknie więc relacji z wejść na najwyższe szczyty, mrożących krew w żyłach historii, anegdot i osobistych wspomnień. Prelekcji będzie towarzyszyć premiera książki, wywiadu-rzeki, „Ryszard Pawłowski – Czterdzieści lat w górach”.

godz. 19:30 KRZYSZTOF STARNAWSKI – gwiazda wieczoru. „Rekordy w nurkowaniu jaskiniowym”.

 

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

 

 

Pszczyńskie Centrum Kultury, ul. Piastowska 1, Pszczyna

Zapraszamy serdecznie!

.


 
means
means
means
means