Piła, Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Już po raz VI w okresie od listopada 2012 do końca marca 2013 na ekranach polskich kin goszczą najlepsze rosyjskie produkcje filmowe ostatnich lat. W ponad 40 miastach w całym kraju obejrzeć można w sumie ponad 30 obrazów krótko- i długometrażowych. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską to impreza, która na stałe już wkomponowała się w polską rzeczywistość.

W dniach 4 - 14 marca Festiwal zagości w Pile. Pokazy odbywać się będą w Auditorium Maximum tamtejszej PWSZ. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że również my gościć będziemy jako prelegenci Festiwalu. 13 marca godzinę przed emisją filmu "Wyspa" Kpt. Marta Sziłajtis opowie o trudach i zachwytach żeglugi po wodach śródlądowych Rosji. Rejs przez Kanał Białomorski i wyspy Sołowieckie, jeden z etapów ekspedycji Zew Północy to doskonałe tło dla wielokrotnie nagradzanego obraz Pavla Lungina "Wyspa". Klimat filmu, a zwłaszcza sceneria wybrzeży Morza Białego doskonale korespondują z historią i wrażeniami jakie były również naszym udziałem podczas całego rejsu. Serdecznie zapraszamy do Piły!

 

 

PEŁNY HARMONOGRAM PROJEKCJI FILMÓW w PWSZ w Pile


Poniedziałek  4 marca,  godz. 18:00 Film "TEŻ CHCĘ!" reż. Aleksiej Bałabanow, 89 min, 2012
Film opowiada historię podróży pewnej piątki osób. Bandyta, jego przyjaciel Matwiej z ojcem - staruszkiem, Muzyk oraz piękna, młoda dziewczyna wybrali się na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera" ludzi, spełniając ich marzenia.

 

Wtorek  5 marca,  godz. 18:00  Film "KONWÓJ" reż. Aleksiej Mizgiriew, 80 min, 2012
Nagrody:
2012 - Nagroda w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rolę męska (Azamat Nigmanow) na 23. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr" w Soczi
2012 - Nagroda im. M. Tariwierdijewa w kategorii najlepsza muzyka (Aleksandr Manockoj) na 23. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr" w Soczi

Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.

 

Środa  6 marca,  godz. 18:00  Film "KOKOKO" reż. Awdotia Smirnowa, 80 min, 2012
Nagroda:
2012 - najlepsza rola żeńska (Anna Mikhalkova i Yana Troyanova) na 23. Festiwalu „Kinotaur-2012"

Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie maja ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów - wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.

 

Czwartek  7 marca,  godz. 18:00  Film "SZCZĘŚLIWI LUDZIE" reż. Dimitrij Wasiukow, 90 min, 2010
W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie" nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia „szczęśliwych ludzi", na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film.

 

Piątek  8 marca, godz. 18:00  Film  "PALACZ" reż. Aleksiej Bałabanow, 87 min, 2011
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI w. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie
pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednak, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.

 

Poniedziałek  11 marca, godz. 18:00  Film "BEDUIN" reż. Igor Wołoszyn, 90min., 2011
Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą - surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.

 

Wtorek  12 marca, godz. 18:00  Film "RZEKA" reż. Aleksiej Bałabanow, 50 min, 2002
Akcja filmu toczy się w końcu XIX w. pośród malutkiej kolonii trędowatych w jakuckiej tajdze. Młoda, zdrowa dziewczyna, która trafia tu przypadkowo, zakochuje się w jednym z chorych - młodym chłopaku, z którym zachodzi w ciążę. Niespodziewanie z „kontynentu" przyjeżdża do niego żona. W tym miłosnym trójkącie dojrzewać będzie tragedia. Film Aleksandra Bałabanowa, według opowieści polskiego pisarza Wacława Sieroszewskiego, był już w połowie nakręcony, jednak po katastrofie lotniczej, w której zginęła aktorka odgrywająca główną rolę, Tujara Swinobojewa, produkcja filmu została wstrzymana. Rok później reżyser zmontował zrobiony materiał i sam skomentował brakujące fragmenty.

 

Środa  13 marca,

godz. 17:00  Spotkanie "Zew Północy; Kanał Białomorski" prelekcja kpt. Marta Sziłajtis - Obiegło

godz. 18:00 Film "WYSPA" reż. Paweł Łungin, 112 min, 2006
Nagrody:
2007 - Nagroda Publiczności (II miejsce) na I Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą"
2007 - Nagroda Jury „Za najlepszy film" na MFF w Sundance
2007 - Nagroda „Nika" w 6 kategoriach
2007 - Nagroda „Złoty Orzeł" w 5 kategoriach
2007 - Grand Prix na Festiwalu „Moskiewskie Premiery"

Film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To przypowieść o życiu i śmierci.
„Wyspa" opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie, zabija przyjaciela, by całe późniejsze życie szukać przebaczenia w klasztorze. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny. Niektórzy dostrzegali w filmie echa arcydzieła „Andriej Rublow" Tarkowskiego, podkreślając, że reżyser i scenarzysta starali się wywołać podobieństwa przez takie zabiegi, jak liczne przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu czy twarze i wygląd mnichów.

 

Czwartek  14 marca, godz. 18:00 Film "MORFINA" reż. Aleksiej Bałabanow, 112 min, 2008
Nagroda:
2009 - Nagroda Specjalna MSZ Niemiec za oryginalność i artyzm na MFF Europy Wschodniej GoEast w Wiesbaden

Film powstał na podstawie bezlitośnie ostrych „Zapisków młodego lekarza" Michaiła Bułhakowa. Do miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, skierowany tu do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, jednak z powodu uzależnienia od narkotyków, nie jest w stanie uratować swojego. Wiele z tego, co zostało opisane w „Zapiskach...", w tym ciężkie uzależnienie od morfiny, Bułhakow przeżył osobiście, pracując właśnie jako wiejski lekarz.

 

 

 

 

Tradycyjnie już zaprezentujemy najnowsze rosyjskie produkcje fabularne w sekcji konkursowej, które zawalczą o statuetkę Grand Prix Sputnika. Wśród nich film Awdotji Smirnowej "Kokoko", którego główne bohaterki – Anna Michałkowa i Jana Trojanowa – otrzymały nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na tegorocznym Festiwalu "Kinotawr". Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć nowy film autora "Słowa jak głaz" oraz "Bębna, bębenka""Konwój" w reżyserii Aleksieja Mizgiriowa. W produkcji zagrał młody, zdolny aktor Azamat Nigmanow nagrodzony na "Kinotawrze" za najlepszą rolę męską. W sekcji konkursowej znajdą się również obrazy "Żyć" Wasilija Sigariewa, "Będę przy Tobie" Pawła Ruminowa oraz "Taniec Delhi" Iwana Wyrypajewa.

Nowe kino rosyjskie będzie można również obejrzeć poza konkursem głównym na festiwalowym "Wielkim ekranie". Zamierzamy zaprezentować m.in. filmy "Wysocki" Piotra Busłowa oraz "Orda" Andrieja Proszkina. Na "Wielkim ekranie" przypomnimy również najgłośniejsze filmy z ubiegłych lat – "Fausta" Aleksandra Sokurowa oraz "Dziadka do orzechów" Andrieja Konczałowskiego.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością wybitnego rosyjskiego reżysera Władimira Chotinienki. W ramach poświęconej mu retrospektywy zostanie zaprezentowanych siedem jego filmów, wśród nich "Pop", "Przypadki Makarowa" i "Muzułmanin".

Rewelacyjne filmy wybitnych reżyserów znalazły się także w Sputnikowym "Kalejdoskopie". Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Dyrygenta" Pawła Łungina, "Też chcę" Aleksieja Bałabanowa oraz "Dzień nauczyciela" Siergieja Mokrickiego – zrealizowanego na podstawie scenariusza "Dnia świra" Marka Koterskiego.

Jesienne wieczory umili sekcja najlepszych komedii rosyjskich, w ramach której przedstawimy m.in. "Butelkę na haczyku" Aleksandra Rogożkina oraz głośne produkcje "Choinki" i "Choinki 2". Wśród komedii zaprezentowane zostaną również "Wykrętasy" Lewana Gabriadze oraz "Ironia losu. Kontynuacja" Timura Bekmambietowa.

W duchu sportowym utrzymana zostanie sekcja, przedstawiająca filmy poświęcone cenionym rosyjskim sportowcom. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Mecz" Andrieja Malukowa, "Grę" Aleksandra Rogożkina, "Harpastum" Aleksieja Germana oraz "Sentymentalną podróż z Łarisą Łatyniną" wraz z dyskusją z wybitną rekordzistką olimpijską – Łarisą Łatyniną.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zabierzemy widzów w niezapomnianą podróż po odległych zakątkach Rosji w ramach sekcji "Rosyjski etnowachlarz". Warszawska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z wyjątkowymi wystawami polskich fotografów, podróżników i dziennikarzy, a także obejrzeć relacje filmowe z ekspedycji syberyjskich.

Nowością tegorocznej edycji "Sputnika" będą ekranizacje rosyjskiej literatury – m.in. "Anny Kareniny" Siergieja Sołowiowa, "Pieczorin" Romana Chrusza, a także adaptacje nowej prozy, w tym "Szpieg" Aleksieja Andrianowa oraz "Generation P" Wiktora Ginzburga.

6. Sputnik zaprezentuje także sekcję dla osób niewidomych i słabowidzących. Specjalnie dla nich przygotujemy filmy z audiodeskrypcją. 6. Sputnik zawita także w Wagonie Filmowym Intercity, dzięki czemu rosyjska kinematografia skierowana zostanie do szerokiej rzeszy osób spoza Warszawy. Nie zapomnimy także o najmłodszych widzach, których zabierzemy w bajkową wyprawę z dzielnymi i przyjaznymi bohaterami animacji "Małego Sputnika".
 
means
means
means
means