ZAŁOGA NA WODZIE

KPT. MARTA SZIŁAJTIS-OBIEGŁOMarta Sziłajtis-Obiegł

"Do piekła idzie się nie za to, co się zrobiło, ale za to, na co zabrakło odwagi.”

Niedawno skończyła 25 lat i jak sama mówi żeglarstwo to jej sposób na życie. Żegluje od zawsze, wszędzie i w każdych warunkach. Przepłynęła już ponad 53 tys. Mn. Od 13 roku życia nałogowo podróżuje - konno, pieszo i pod żaglami. Zamiłowanie do podróży połączyła ze studiami na kierunku, który wspierał jej pasję do wyjazdów – Turystyka i Rekreacja. Zaraz po obronie dyplomu ruszyła w samotny rejs dookoła świata. Mając zaledwie 23 lata samotnie opłynęła kulę ziemską, zostając tym samym najmłodszą Polką, z takim osiągnięciem. Podczas niespełna rocznego rejsu odwiedziła między innymi: Wenezuelę, Wyspy Galapagos, Bora Bora, Królestwo Tonga, Vanuatu, Australię, Mauritius i RPA.

Żeglowała za kręgiem polarnym. Brała udział w kobiecych regatach dookoła świata. Wypływała setki godzin na jachtach czarterowych, katamaranach i wielkich żaglowcach. Podczas organizowanych rejsów wyszkoliła już kilkuset żeglarzy. Swoim doświadczeniem i wiedzą chętnie dzieli się z innymi. Teraz nareszcie pod własną banderą Oceanu Przygody.

Egzamin kapitański zdała w wieku 19 lat, wiosną 2005 r. w ostatniej sesji według starych zasad. Uzyskała patent kapitana jachtowego nr 1183. Posiada również uprawnienia Master of Yachts 200 tons Offshore oraz Master of Yachts 200 tons Ocean. Jest operatorem SRC. Ukończyła kursy STCW w Akademii Morskiej w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz ochrony przeciwpożarowej w stopniu wyższym, bezpieczeństwa własnego, odpowiedzialności wspólnej oraz indywidualnych technik ratunkowych.

Zwiedziła sześć kontynentów, samotnie pokonała trzy oceany. Nie stroni jednak od wód śródlądzia. W wolnym czasie lubi żeglować nieśpiesznie własną barką po spokojnych wodach naszych rodzimych rzek; Odry, Wisły i Warty. Bałtyk i Morze Północne nie mają przed nią tajemnic. Morze Śródziemne zna jak własny ogródek. Prowadziła szereg etapów rejsu dookoła Europy, a jeszcze w szkole średniej organizowała rejsy klubowe w Y/K Stal w Gdyni. Jedna z wypraw prowadziła do Petersburga, w czasach gdy nie łatwo było się tam dostać. Lubi wyzwania i niezbadane rejony niemalże tak samo jak cudowny, ciepły, pasatowy wiatr. Wielkim sentymentem darzy Morze Karaibskie oraz północno-zachodnie wybrzeża Afryki.

Nigdy nie straciła zdrowego dystansu do żeglarstwa. Nie oczekuje od swoich załóg, by wykazywali się znajomością ceremoniału morskiego i szeregiem umiejętności żeglarskich. Sama świetnie radzi sobie z łódkami, a towarzystwo na pokładzie jest dla niej dodatkową możliwością podzielenia się wiedzą i pasją. Pewnie do dziś pływałaby samotnie, gdyby nie to, że rejs załogowy to niesamowite wrażenia, towarzystwo i świetna zabawa. Jak sama potwierdza, zadowoleni żeglarze stawiający pierwsze kroki na jej pokładzie to wspaniałe uczucie dla każdego kapitana.

Wyjazdy z powodzeniem łączy ze wspieraniem inicjatyw społeczno-edukacyjnych. Jest ambasadorem inicjatywy Unii Europejskiej "Youth on move" oraz twarzą kampanii "Matematyka - możesz na nią liczyć". Równolegle namiętnie żegluje. Ostatnie miesiące spędziła za kręgiem polarnym, zmagając się ze swym największym lękiem - przenikliwym zimnem w ciemnościach nocy polarnej. Trudy arktycznej wyprawy rekompensował niezapomniany widok zorzy polarnej, który towarzyszył jej w tej żegludze. Od pierwszych dni po powrocie do kraju wróciła do organizowania i prowadzenia rejsów integracyjnych dla firm oraz rekreacyjnych dla pasjonatów żeglarstwa w bardziej przyjemnych rejonach świata.

Mimo młodego wieku Marta ma już na swoim koncie wiele wyróżnień i zaszczytów oraz najważniejszych żeglarskich nagród m.in. Nagrodę Honorową Rejs Roku 2009, prestiżową nagrodę KOLOSY 2009 (wyróżnienie) oraz honorowy dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa przyznany przez Akademię Morską w Szczecinie.

Od lat Marta podczas pobytów w Polsce bywa gościem na licznych festiwalach, spotkaniach motywacyjnych i podróżniczych oraz targach tematycznych. Chętnie opowiada o swojej pasji, dzieli doświadczeniem, wrażeniami czy radą. Jeśli chcesz spotkać Martę w swoim mieście sprawdź aktualny HARMONOGRAM SPOTKAŃ.

Więcej o dokonaniach Marty oraz jej najbliższych planach na www.szilajtis.com


images/stories/kowalski.jpg
 
means
means
means
means