Błąd
  • Wand contains no images `MagickWand-2'
Węzły przydatne na jachcie
Wand contains no images `MagickWand-2'

Węzły towarzyszą nam niemal od zawsze. W czasie wielowiekowej praktyki żeglarskiej powstały bardzo liczne rodzaje, ich liczba sięga kilkuset. Rozwój żeglugi podczas wielkich odkryć geograficznych i ery wspaniałych żaglowców przyczynił się również do rozkwitu sztuki wykonywania węzłów. Charakteryzuje je uniwersalność oraz możliwość prostego i szybkiego wykonania. Poniżej przedstawiamy tylko te najpopularniejsze, ponieważ w praktyce podczas żeglugi wystarcza znajomość wykonania dosłownie kilku najpopularniejszych węzłów.

 

Węzeł ratowniczy jest węzłem mocnym, jednym z najważniejszych w żeglarstwie o niezaciskającej się pętli, używany powszechnie jako pętla cumownicza. Ma bardzo szerokie zastosowanie. We wspinaczce znany jako węzeł skrajny tatrzański. Wyróżniamy  dwa sposoby wiązania;  węzeł  zawiązywany NA SOBIE oraz węzeł wiązany Z RĘKI. Poniżej schemat wiązania drugą metodą.

 

{gallery}ratowniczy{/gallery}

 

Węzeł refowy służy do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy zawiązywaniu np. worka żeglarskiego czy sznurowadeł. Nie należy stosować go przy linach narażonych na szarpanie. Nie jest zalecany do refowania żagli pomimo swej nazwy.

 

{gallery}refowy{/gallery}

 

Buchta to jeden z bardziej znanych węzłów służący do zabezpieczenia długich lin na jachcie, czyli do klarowania. Luźne końce lin powinny być zbuchtowane i podwieszone. Pamiętajmy, aby zwijanie liny nie odbywało się na łokciu tylko w dłoni.

 

{gallery}buhta{/gallery}

 

Ósemka to węzeł, który znany był już w starożytności. Jego zasadniczą rolą w żeglarstwie jest wykonanie zgrubienia, które zabezpiecza linę przed wysunięciem z bloku lub kipy. Ósemkę najczęściej wiążemy na końcu szotów lub fałów.

 

{gallery}osemka{/gallery}

 

Węzeł płaski w żeglarstwie najczęściej stosowany do refowania. Znajduje również zastosowanie przy łączeniu dwóch lin o zbliżonych średnicach. Stosowany przy silnych obciążeniach zaciska się, ale jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy energiczne szarpnięcie końcówek jednej liny. Nie należy nim łączyć lin o różnych grubościach, ponieważ koniec cieńszej liny pod obciążeniem wysunie się z węzła.

 

{gallery}plaski{/gallery}

 

Węzeł knagowy to jeden z podstawowych węzłów żeglarskich prosty w wykonaniu, służący do obkładania fałów, cum oraz szotów na knadze. Jest węzłem łatwym do wiązania szczególnie przy napiętej linie i łatwym do rozwiązania pomimo występowania dużych obciążeń.


Węzeł knagowy

.

 
means
means
means
means