Błąd
  • Wand contains no images `MagickWand-2'
Skansen Kiży w północnej Rosji
Wand contains no images `MagickWand-2'

skansen kiżyW północnej Rosji na jeziorze Onega, drugim co do wielkości jeziorze Europy, znajduje się ponad 5 tys. wysp. Na jednaj z nich- Kiży- od niemal pół wieku funkcjonuje niezwykłe muzeum- skansen architektury drewnianej Rosyjskiej Północy. Niegdyś wyspa stanowiła centrum dla 100 okolicznych wsi, dziś jest niemalże nie zamieszkała. Na cały świat słynie jednak ze znajdujących się na niej drewnianych budynków. Unikalność skansenu polega m.in. na tym, że obejmuje on cerkwie, które stoją na swoich pierwotnych miejscach, a nie przywiezione z innych miejsc, jak w podobnych muzeach. Pogost Kiży, czyli Cerkiew Przemienienia Pańskiego, która znajduje się na liście Światowej Spuścizny UNESCO, składa się z dwóch cerkwi, zimowej i letniej oraz dzwonnicy namiotowej stojącej na swym oryginalnym miejscu.

Cała wyspa ma długość ok. 7 km i szerokość 0,5 km, a na niej, wprost pod gołym niebem zgromadzono aż 89 unikalnych budowli, w tym Cerkiew Przemienienia Pańskiego, najbardziej charakterystyczny i najcenniejszy zabytek na wyspie. W niedalekim obrębie skansenu znajduje się również 26 unikalnych zabytków archeologicznych. Do najciekawszych zaliczają się m. in.  cmentarzysko na wyspie Olienij (10 km od Kiży), Sejdy (rodzaj megalitów) i Saamów na wyspie Radkolje (7 km od Kiży).

Słynna Cerkiew Przemienienia Pańskiego (Pogost Kiży) została zbudowana z drewna, zgodnie z tradycją ruskiego rzemiosła bez użycia gwoździ (z wyjątkiem fragmentów iglic na kopułach, które zostały przybite maleńkimi gwoździami). Do tej cerkwi przyjeżdżali mieszkańcy z najbliższych i odległych wiosek, gdyż ogłaszano tam dekrety, zbierano podatki, odbywały się tam również rozprawy sądowe. Cerkwie zawsze budowano ze środków chłopów, którzy wynajmowali także stolarzy. Dlatego w kształcie naszych cerkwi odzwierciedliła się szczególna chłopska wizja piękna. Jest to właściwie symbol jedności świata chłopskiego. Całe życie chłopów – od narodzin do śmierci – toczyło się w ścianach tego pogostu. Ludzie przyjeżdżali tu, aby ochrzcić dzieci, wziąć ślub kościelny. Przywożono tu na pogrzeb, na nabożeństwo przy trumnie zmarłych krewnych. Stąd pochodzi unikalny kształt cerkwi. Cerkiew Przemienienia Pańskiego ma cztery jednakowe fasady, aby z każdej strony ludzie widzieli jej przepych. W słoneczne dni cerkiew widać na odległość nawet 15-20 kilometrów.

Cerkiew została zbudowana w 1714r., ma wysokość 37 metrów i składa się z 22 kopuł. Krąży legenda o mistrzu Nestorze, który po zakończeniu budowy drewnianej cerkwi rzucił topór do Jeziora Onegi ze słowami: „Nie było, nie ma i nie będzie nic podobnego”. Rzeczywiście, 37-metrowa cerkiew jest nieprześcignionym arcydziełem światowej architektury drewnianej. Pożary, antyreligijna histeria w latach 30-tych XX w. w Związku Radzieckim oraz trudności okresu wojennego nie dotknęły Pogostu. Powiadają, że podczas II wojny światowej fiński lotnik zachwycony pięknem cerkwi nie wykonał rozkazu bombardowania Kiży.

W 2014 r. Pogost Kiży obchodzić będzie 300-lecie. Z tej okazji planowane jest zakończenie 10-letniego procesu restauracji zabytku. Podczas prac restauratorskich zamieniono w budynku około 20% oryginalnych elementów. Cerkiew stopniowo unoszono ponad ziemię przy pomocy unikatowej konstrukcji windowej, co umożliwiało kompletną wymianę zgniłych bal. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ waga budynku to około 600 ton. Zabytek składa się z 2500 drewnianych bali, z których całkowitej wymianie uległo około 400. Zanim je wymieniono przez ok. 6 lat trwały poszukiwania odpowiedniego drewna. Bale nadające się pod względem zbliżonej struktury i wytrzymałości powinny mieć co najmniej 160 lat, a takie drewno nie łatwo dziś znaleźć w północnej Rosji. Wybrane bale przez ok. dwa lata suszono pod specjalnie wybudowanymi nawisami na wyspie, tak aby klimat ich schnięcia dokładnie odpowiadał warunkom naturalnym skansenu. Jaki będzie koszt całego przedsięwzięcia? W ciągu zaledwie dwóch pierwszych lat prac konserwatorskich wydano ok. 21 mln. rubli!

 

{gallery}skansen_kizy{/gallery}

 

Będąc na wyspie Kiży poza Cerkwią Przemienienia Pańskiego warto również odwiedzić cerkiew Opieki Matki Bożej, cerkiew wskrzeszenia Łazarza, kaplice Michała Archanioła, dom Jelizarowa, dom Oszewniewa, wiatraki i dzwonnice.

 

Skansen można odwiedzić biorąc udział w rejsie przez Kanał Białomorski. Więcej o Skansenie można się dowiedzieć z oficjalnej strony internetowej Muzeum. LINK TUTAJ.

UWAGA! W 2013 roku nasiliła się fala aresztowań jachtów obcych bander i obecnie występuje bardzo duży problem z uzyskaniem wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń na swobodną żeglugę. W sezonie 2014 zawieszamy organizację rejsów do Federacji Rosyjskiej.


.

 
means
means
means
means