Perły Bałtyku

BałtykRejs po Morzu Bałtyckim mimo braku palm szumiących nad pięknymi piaszczystymi plażami oferuje niezapomniane wakacyjne wrażenia. Jako morze śródlądowe, stosunkowo płytkie /średnia głębokość 52m/ i mocno wciśnięte w kontynent wyróżnia się specyficznymi warunkami żeglugowymi. Uchodzi za akwen kapryśny i burzowy. Charakterystyczna krótka, stroma fala o średniej wysokości ok. 5m podczas sztormu urasta do gnuśnych 10m. Czerwiec jest zdecydowanie najlepszy miesiącem do zaprzyjaźnienia się z tymi wodami. Bałtyk jest wówczas najspokojniejszy. Dni są wyjątkowo długie, a temperatura otoczenia zapewnia przyjemną żeglugę przez całą dobę. Dzienne temperatury powietrza oscylują w granicach 17-20o C.

 

Gotland - szwedzka wyspa leżąca niespełna 70 km od stałego lądu /czyli nieco ponad dobę żeglugi/. zbudowana jest z wapieni, dzięki czemu jej wybrzeża mają bardzo malowniczą formę. Fantazyjnie rzeźbiona wiatrem skały posiadają niezwykłe kształty. Już z daleka skalne urwiska i wysokie klify zachwycą nas swą surowością. Gotlandia, zwana wyspą Wikingów, jest rajem dla poszukujących ciszy i schronienia wśród niezwykłej, nieskażonej cywilizacją przyrody. Atrakcją wyspy jest również kompleks jaskiń i grot skalnych oraz rezerwat ptaków pingwinowatych na sąsiedniej wysepce Karlso. Gotlandia, zwana wyspą Wikingów, jest rajem dla poszukujących ciszy i schronienia wśród niezwykłej, nieskażonej cywilizacją przyrody. W średniowieczu Gotlandia stanowiła handlowe centrum tego regionu. W 1361 r. została zajęta przez Duńczyków. Visby, stolica wyspy urzeka średniowieczną architekturą, w zaułkach łatwo odnaleźć galerie i liczne muzea. Nieśpieszny spacer wśród wijących się wąskich uliczek pełnych kawiarenek, sklepików z pamiątkami i zaułków wypełnionych różami to świetny sposób na ponowne oswojenie się ze stałym lądem. Visby przez cztery wieki wchodziło w skład północnoniemieckiej Hanzy, ale było też ważnym ośrodkiem bałtyckiego piractwa. Rabusiów przepędził z wyspy dopiero Zakon Krzyżacki, który następnie odsprzedał Gotlandię Szwecji. W stolicy po dziś dzień znajdują się doskonale zachowane kościoły z ok. X w. i słynna katedra św. Marii w Visby z przełomu XII/XIII w. To najstarszy wciąż działający kościół w mieście i jednocześnie najlepiej zachowana średniowieczna świątynia w całej Szwecji. Jednak największe wrażenie na turystach robi Ringmuren, tj. pozostałości średniowiecznej ściany obronnej. Rozmiary kamiennego muru (3,5 km długości i 11 m wysokości) z 3 majestatycznymi bramami i 36 basztami potrafią zaskoczyć nawet wytrawnych miłośników wielowiekowych fortyfikacji. Visby szczególnego wymiaru nabiera w połowie sierpnia, kiedy to organizowany jest Tydzień Średniowiecza. Miasto zmienia wówczas swe oblicze stając się plenerem do rozgrywających się średniowiecznych turniejów, potyczek, walk rycerzy oraz niezliczonej ilości pokazów rycerskich. Miejscowa ludność ochoczo przebiera się w stroje z epoki urządzając liczne pokazy rękodzielnictwa. Wieczorami na rynku i błoniach organizowane są ogromne biesiady, pokazy "pożeraczy ognia" oraz sztuki teatralne wystawiane bezpośrednio pod gołym niebem.

Szczegóły corocznego święta na stronie organizatora TUTAJ.

 

Odwiedź z nami wyspę GOTLAND w terminach:

3 - 10 sierpnia 2013 PEŁNY OPIS REJSU TUTAJ

11 - 18 sierpnia 2013 PEŁNY OPIS REJSU TUTAJ

 

Oland to jedno z najbardziej wietrznych miejsc na całym kontynencie europejskim. Wyspa kształtem przypomina odwrócona łódź wikingów; smukłą i o płaskim dnie. Na wyspie stało niegdyś 2 tys wiatraków czerpiących energię z tak strategicznego położenia. Dziś pozostało ich "ledwie" 400. Większość tych zabytkowych konstrukcji zalicza się do typu zwanego stubbakvarn - cały korpus ustawia się w zależności od kierunku wiejącego wiatru. Zamieszkała przed wiekami przez wikingów, dziś pełna jest kamiennych kręgów i runicznych inskrypcji, pozostałości po pierwszych mieszkańcach. Na północnym krańcu wyspy usytuowany jest kompleks leśny nazwany Puszczą Trolli. Drzewa, głównie iglaste przybierają tak różne formy, że spacerując wieloma wyznaczonymi trasami turystycznymi można poczuć się jak w Tolkienowskiej powieści. Udostępniona dla zwiedzających, a także ornitologów - pasjonatów, latarnia morska Långe Erik pozwala obserwować ptaki w swoim naturalnym środowisku, jak i podziwiać bezkres morza czy rezerwat przyrody Ottenby, w którym owa latarnia jest umiejscowiona.

 

Odwiedź z nami wyspę OLAND w terminie:

3- 10 sierpnia 2013 PEŁNY OPIS REJSU TUTAJ

 

Archipelag Alandów to największy pod względem liczby wysp archipelag w Europie, liczy ich ponad 6,5 tyś. Warto pamiętać, że w zestawieniu tym nie ujęto niewielkich skał wystających ponad lustro wody, a są ich tam tysiące! Wyspy tworzą odrębną, jedną z 6 prowincji Finlandii, posiadając znaczną autonomię. Mają m.in. własną flagę, znaczki i parlament. Jedynym oficjalnym językiem na wyspach jest szwedzki, a mieszkańcy zwolnieni są z obowiązku służby wojskowej. Archipelag na skraju zatoki Botnickiej to wymarzone miejsce na solidny odpoczynek wśród pięknej przyrody, ale też szybką i skuteczną naukę nawigacji. Owo niezwykłe wybrzeże szkierowe to prawdziwy skalny labirynt. Wyspy pokryte są głównie mchem i karłowatym lasem, ledwie 60 jest stale zamieszkałych. Woda jest tu przejrzysta, zatoki pełne ryb, powietrze zdrowe i pachnące wytchnieniem. Co rusz odnaleźć można bezludne zakątki wolne od zgiełku i ludzkich osiedli. Zmęczonych cywilizacją czeka solidny wypoczynek, zaś adeptów żeglarstwa - codzienna praca nad mapą, żeglowanie po nabieżnikach, odnajdywanie pozycji po sektorach świateł i identyfikacja znaków kardynalnych. Zależnie od pogody oraz apetytu załogi postaramy się odwiedzić zarówno ustronne i urokliwe miejsca, jak i kilka obowiązkowych turystycznie miejsc tego akwenu. Z pewnością nie raz korzystamy z "bastu", czyli tradycyjnej fińskiej sauny. Będzie czas na kąpiele w chłodnej wodzie,wieczorny grill i samodzielnie złowione szczupaki na kolację.

Poza piękną, dziewiczą przyrodą archipelag Alandów ma do zaoferowania także muzea, zabytki oraz unikalną architekturę. Fasta Åland jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą całego archipelagu. Znajduje się na niej jedyne miasto - Mariehamn - będące jednocześnie stolicą wyspiarskiej prowincji. Ze względu na nietypowy, rzadki rozkład zabudowy oraz wspaniałą aleję starych drzew, miasto często nazywane jest de tusen lindarnas stad - miastem tysiąca topoli. Marienhamn warto odwiedzić dla kilku muzeów (Muzeum Alandzkie, Muzeum Sztuki, Muzeum Morskie) a także dzielnicy portowej, w której pasjonaci klimatycznych pamiątek będą mieć szansę na większe zakupy. Warto również odwiedzić tutejszą Wieżę Ciśnień, z której rozpościera się doskonały widok na okoliczne wyspy. Koniecznie trzeba zobaczyć słynny "Pommern", czteromasztowiec o czarno-białej burcie zacumowany przy miejskim nabrzeżu. Żaglowiec zwodowano w Glasgow w 1904 r., a po zakończeniu służby na morzu funkcjonował jako magazyn zboża w Sztokholmie. Właścicielem statku był kpt. Gustaw Erikson, który w swej licznej flocie posiadał m.in. 30 dużych handlowych żaglowców, w tym 4 czteromasztowce. Jednostki Eriksona skutecznie konkurowały ze statkami parowymi oraz innymi, napędzanymi silnikami.

Na północ od stolicy znajduje się najstarszy na całym archipelagu kościół Jomala Kyrka z XII w. wzniesiony z czerwonego granitu. Jego solidna wieża funkcjonowała nie tylko jako ważny element obronny, ale również skuteczny punkt obserwacyjny. Nieco dalej na wschód, w Bomarsund, znajdują się ruiny twierdzy wzniesionej przez Rosjan w 1809 r. Przy jej budowie okresowo brało udział naraz nawet 2 tyś. ludzi. Dziś wśród resztek fortyfikacji z czerwonego granitu znajduje się para starych dział oraz niewielkie Muzeum Bomarsund. Jedyny zamek na wyspach Kastellholm, wzniesiony w XIV w. kilkakrotnie płonął, a gdy stracił strategiczne znaczenie mocno podupadł. Dziś w odrestaurowanych wnętrzach znajduje się Muzeum Kultury, jedynie trzymetrowej grubości mury świadczą o niegdysiejszym rozmachu budowniczych i znaczeniu strategicznym budowli. Zamek leży na dawnych królewskich terenach łowieckich, w regionie Sund. W jego sąsiedztwie znajduje się stare więzienie zwane Białym Niedźwiedziem oraz skansen warty odwiedzenia ze względu na mnogość unikalnych zabudowań z tego rejonu Finlandii. Kolejną perełką w całym archipelagu jest Storby, a w nim zaprojektowany na specjalne życzenie cara gmach Urzędu Pocztowego. Miał on szczególne znaczenie na tym wyspiarskim odludziu; przypominał o wielkości rosyjskiego imperium. W owym czasie, w połowie XIX w., listy przewożono łodziami żaglowymi, a zimą ciągnięto na płozach po lodzie. Dziś budynek funkcjonuje jako niewielkie Muzeum Łodzi Pocztowych - swoisty unikat na skale światową.

Ostatnie obowiązkowe miejsce w archipelagu Alandów to miasto Naantali, 16 km na północ od Turku. Naantali, bardziej znane pod szwedzką nazwą Nådendal jest najmniejszym miastem całej Finlandii. Mimo to rokrocznie odwiedzane jest przez ogromne rzesze turystów. Jego niezwykłą atrakcję stanowi park tematyczny Muminków. Bajkowa Dolina Muminków usytuowana jest na wyspie Kailo. Wiedzie do niej niewielki most, który najłatwiej odnaleźć kierując się na zabudowania klasztorne na północ od starego miasta. Za mostem, w świecie bajkowych postaci, charakteryzowanych najczęściej jako nieco skomplikowane wewnętrznie istotki, znajduje się m.in. błękitny domek z wieżyczką, grota Buki, namiot Włóczykija oraz Muminkowa Straż Pożarna. Po dolinie niespiesznie przechadza się Mamusia Muminka, tajemniczy Włóczykij czy niesforna Mała Mi.

 

Odwiedź z nami archipelag ALANDÓW w terminach:

szczegóły wkrótce

 

Duńska wyspa Bornholm, zwana często "Majorką Północy", to doskonałe miejsce na majowy odpoczynek. Wyspa zaskakuje łagodnym klimatem oraz niezwykłym kontrastem ukształtowania terenu. Położona zaledwie 150 km na wschód od Kopenhagi leży w strefie wpływów ciepłych prądów morskich, może pochwalić się zadziwiająco niewielką ilością opadów i bardzo dużym nasłonecznieniem. W przydomowych ogródkach nietrudno dojrzeć tam dojrzewające figi i winorośl, z których produkuje się niewielkie ilości lokalnego wina. Na północy królują majestatyczne klify schodzące wprost do morza. W ich sąsiedztwie znajdują się ruiny Hammershus - największego średniowiecznego zamku całej Skandynawii. Centralną część wyspy porasta Almindingen - trzeci pod względem wielkości kompleks leśny Danii. To wymarzone miejsce na spacer nie tylko dla długodystansowych żeglarzy spragnionych dotyku trawy czy szumu drzew. Południe wyspy zaskakuje zgoła odmiennym krajobrazem. Od Balki aż po Dueodde ciągną się wielokilometrowe piaszczyste plaże. Tutejszy piasek uchodzi za najdrobniejszy i najczystszy ze wszystkich, jakie tylko można spotkać w naturalnym środowisku. Jeszcze w XIX w. piasek ten był głównym towarem eksportowym wyspy, zaraz obok słynnych bornholmskich śledzi. Używano go m.in. do wypełniania klepsydr oraz do suszenia papieru po zapisaniu tuszem. W ciągu 6-7 dni pobytu na wyspie postaramy się okrążyć ją w całości przystając raz po raz w najciekawszych portach. Część atrakcji i miejsc wartych obejrzenia znajduje się w głębi lądu, będzie zatem okazja odbyć kilka dalszych wycieczek rowerowych lub skorzystać z lokalnego transportu. Desant na wyspę rozpoczniemy w miejscowości Nexø - drugim co do wielkości mieście Bornholmu. Dalej, zależnie od warunków pogodowych skierujemy jacht na północ lub południe od Nexø. Podczas kilku kolejnych dni odwiedzimy m.in. ruiny zamku, kościoły rotundowe. Jeśli czas i pogoda pozwolą drogę powrotną do trójmiasta wydłużymy o krótki postój na Archipelagu Ertholmenes, oddalonym o niespełna 10 Mn na północnym zachodzie. Jedną z największych atrakcji wyspy są tutejsze ścieżki rowerowe. W sumie ich łączna długość liczy sobie aż 235 km. Są one doskonale zadbane i w większości pokryte asfaltem. Trasy oznaczono zielono-białymi tabliczkami z napisem CYKELVEJ. Na całej wyspie rowery można śmiało pozostawiać niezabezpieczone bez obaw kradzieży.

Więcej przydatnych informacji o rowerach na Bornholmie, proponowanych trasach wycieczek oraz licznych atrakcjach na wyspie w zakładce CIEKAWOSTKI Rowerem po Bornholmie KLIKNIJ TUTAJ.

 

Odwiedź z nami wyspę BORNHOLM w terminie:

wrzesień 2013 /szczegóły wkrótce/

.

 
means
means
means
means