Błąd
  • Wand contains no images `MagickWand-2'
Bornholm - największe atrakcje
Wand contains no images `MagickWand-2'

BornholmJedną z największych atrakcji wyspy, a zarazem symbolem Bornholmu są 4 romańskie kościoły - rotundy w miejscowościach Nyker, Olsker, Nylars i Østerlars (w całej Danii zachowało się ich zaledwie 5). Zbudowane zostały w XII i XIII w., i pełniły funkcje sakralno-obronne. W ich wnętrzach chronili się mieszkańcy wyspy w czasie licznych najazdów, a pojemna trzykondygnacyjna konstrukcja pozwalała również na przechowywanie zbiorów żywności. W niektórych z nich zachowały się wapienne freski, jak również inne elementy kultury sakralnej, np. romańskie chrzcielnice oraz kamienie runiczne o treści chrześcijańskiej /niezwykły wyjątek w całej pogańskiej Skandynawii tego okresu/. Najlepiej zachowanym jest egzemplarz w Olsker, najwyższy z kościołów rotundowych Bornholmu. 16-sto metrowa budowla udostępniona jest do zwiedzania w godzinach dziennych.

Największą historyczną atrakcją Bornholmu jest zamek Hammershus, położony kilka kilometrów na południe od Sandvig. Okolice zamczyska to jeden z najpiękniejszych zakamarków wyspy. Nieopodal znajduje się największe, 10-cio hektarowe jezioro wyspy Hammersøen, powstałe na skutek cofnięcia się lodowca. Car Rosji Piotr Wielki planował przekształcenie tego jeziora w wielki port wojenny połączony z Bałtykiem sztucznie przekopanym kanałem. Zamek posiadał znacznie rozbudowane fortyfikacje, w tym m.in. wielopiętrową wieżę Mandeltarn, jako całość tworząc samowystarczalny organizm. Za murami znajdowały się m.in. cysterny, przepastne spichlerze, kaplica, piekarnia oraz warzelnia piwa. Hammershus stracił swe wiodące wojskowe znaczenie po wybudowaniu twierdz na nieodległym archipelagu Ertholmene. Na cyplu nieopodal zamku wznosi się kolejna urokliwa latarnia morska.

Sam Hammershus to największy w całej Skandynawii kompleks ruin średniowiecznego zamku. Usytuowano go na wzniesieniu 74 m n.p.m. i obwarowano murem obronnym, dzięki czemu zamek był twierdzą niemal nie do zdobycia. Jego budowę rozpoczęto w XIII w z polecenia władz kościelnych. Największy rozwój warowni nastąpił w latach 1327-1522 kiedy zamek znajdował się w rękach hierarchów z Lund (dziś Skania w Szwecji). Aż do roku 1743 zamek przechodził w ręce kolejnych właścicieli - w najgorszym okresie Hammershus służyło jako więzienie. Kiedy wice-komendant wojskowy Bornholmu przeniósł się do Rønne twierdzą zainteresowali się mieszkańcy, którzy rozbierali zamek, a cegły wykorzystywali do budowy prywatnych zabudowań. W 1822 r. Hammershus wpisano na listę zabytków objętych całkowitą ochroną. To co pozostało z potężnej twierdzy udostępniono współcześnie turystom do zwiedzania. Ruiny stały się jednym z najciekawszych miejsc Bornholmu. Wstęp na zamek jest bezpłatny. Przy zamku w Slotsgården utworzono niewielkie muzeum (Hammershus Udstillingen), gdzie wśród wielu eksponatów obejrzeć można makietę przedstawiającą zamek z czasów jego świetności.

 

{gallery}ham{/gallery}

 

Niespełna 10 Mn na północny zachód od Bornholmu wyłania się z morza Archipelag Ertholmenes. Przy dobrej widoczności widać go doskonale z nabrzeży Listed na wschodnim wybrzeżu Bornholmu. Z powodu braku naturalnych źródeł wody pitnej aż do połowy XVII w. archipelag pozostawał całkowicie niezamieszkały. W jego skład wchodzi szereg wysp, wysepek i skałek (szkierów). Najmniejsze skałki ledwie wystają z wody lub są tuż pod jej powierzchnią. Wszystkie wyspy są zbudowane z granitu, mniejsze pozbawione są roślinności. Zamieszkane są tylko dwie wyspy: Christiansø i Frederiksø, połączone 30-metrowym mostem zwodzonym, przerzuconym przez cieśninę, która stanowi zarazem znakomity port naturalny. Zabudowa koncentruje się na dwóch zamieszkanych wyspach wokół portu. Największa wyspa, Christiansø, wraz z mniejszą Frederiksø, tworzyły samowystarczalną fortecę najeżoną armatami. Grube mury z szeregiem baszt skrywały nie tylko koszary, cysterny, prosty szpital, ale i kościół, więzienie, a nawet cmentarz. Dopiero po ok. 100 latach od jej wzniesienia, twierdza przeżyła swój chrzest bojowy. Wytrzymałość umocnień sprawdziły działa angielskich fregat. Cały archipelag zajmowała wówczas (przełom XVIII i XIX w.) za pozwoleniem duńskiego króla grupa korsarzy i to oni obronili się skutecznie przed angielską kanonadą. Od ok. 1855 r. na wyspach przetrzymywano więźniów politycznych oraz osoby chore psychicznie. Obecnie liczba stałych mieszkańców wynosi około 100 osób, natomiast sezonowo przybywa tu wielu artystów i tysiące turystów. Stali mieszkańcy nie płacą podatków, bowiem wyspy podlegają bezpośrednio Duńskiemu Ministerstwu Obrony. Na wyspach obowiązuje całkowity zakaz używania samochodów.

.

 
means
means
means
means